Blog o rýži

Jaké se v Thajsku pěstují odrůdy rýže?

V Thajsku se pěstuje celé řada rýžových odrůd. Mezi nejznámější patří jasmínová rýže. Jasmínová rýže se vyznačuje měkkou konzistencí a jemnou vůní po jasmínu – odtud název jasmínová rýže. V Thajsku se pěstují dvě odrůdy jasmínové rýže: první je tzv. patum rice, to je nejběžnější druh thajské jasmínové rýže. Druhou je prémiová hom mali jasmínová rýže, ta je považovaná za nejlepší thajskou jasmínovou rýži (námi dovážená jasmínová bio rýže je právě odrůda hom mali). Dále se v Thajsku pěstuje tzv. sticky rice (lepivá rýže), setkáte se s ní nejčastěji v restauracích na severovýchodě země v oblasti Isaanu. Lepivá rýže se obvykle servíruje v košíčku, nebo v malé misce a je normální si z ní kousek odtrhnout rukou. V zemi se také pěstuje ve velkém tzv. bílá cargo rýže, to je nejlevnější druh bílé rýže. Tato rýže nelepí ani nijak nevoní.  

V obchodech se setkáte ještě s hnědou rýží, červenou rýží a v posledních letech především s černou rýží. Černá rýže je považována za nejzdravější ze všech rýži a kvůli svým vynikajícím nutričním a dobré chuti začala ve velkém nahrazovat právě hnědou a červenou rýži. Důvodem znovu objevení černé rýže byla epidemie civilizačních onemocnění (obezita, diabetes, kardiovaskulární potíže atd.), způsobená ekonomickým rozvojem a s ním spojenou změnou životního stylu řady Thajců. To přirozeně vedlo u části populace k vyššímu zájmu o zdravou stravu. Zajímavostí je, že se v Thajsku v posledních letech začala pěstovat i japonská rýže, část se exportuje do Japonska a část zkonzumuje na domácím trhu, kde je japonská kuchyně velmi oblíbená.

Kde se pěstuje nejlepší thajská rýže?

Rýže je v Thajsku součástí téměř každého jídla a je považována za národní potravinu. Je i důležitým vývozním artiklem (Thajsko je druhý největší vývozce rýže na světě). Rýže se ve velkém rozsahu pěstuje po celém Thajsku s výjimkou jihu země. Podle množství vody během roku mohou farmáři sklízet rýži 1-3 ročně. O nejlepší thajské rýži se vedou vášnivé spory. V zásadě jsou 2 oblasti, které jsou považovány za domov nejlepší thajské rýže.  Severo-východ Thajska oblast zvaná Isaan, zde se kvůli nedostatku vody sklízí rýže pouze jednou ročně. Nejlepší rýže zde podle Thajců pochází z provincie Surin. Druhou oblastí je sever Thajska. Tam se obvykle rýže sklízí 2 krát za rok a vyhlášené jsou provincie Pitsanulok (odtud pochází námi dovážená bio rýže) a Sukhotai. Ale dobrá rýže se pěstuje po celém Thajsku!

Jak nakupovat rýži

V České republice a na Slovensku se bohužel setkáváme u některých dovozců a prodejců rýže s řadou nešvarů:  údajně thajská rýže není z Thajska, jasmínová rýže není ve skutečnosti jasmínová - nevoní ani nelepí, údajně bio rýže není bio….

Někteří dovozci a prodejci často zneužívají malé informovanosti spotřebitelů o kvalitě a druzích rýže a běžně se bohužel dějí následující praktiky: doveze se rýže ze zemí s nízkou kvalitou (Vietnam, Kambodža, Filipíny) a lokálně se pokoutně  přebalí a následně prodává jako „thajská jasmínová rýže“ . To bohužel platí jak pro asijské obchody, tak pro některé internetové obchody. Další trik je: jasmínová rýže se smíchá s jinými levnými druhy rýže a pak prodává jako jasmínová rýže. To je sice „legální postup“ a nazývá se tzv. gradování a cílem je snížit cenu rýže pro spotřebitele (nebo zvýšit marži pro prodejce), ale je to de facto klamání spotřebitele. Spotřebitel o procesech gradování nic neví a chce si koupit 100% jasmínovou (basmati atd.) rýži.

Běžný spotřebitel žije v domnění, že si kupuje 100% jasmínovou rýži, ačkoliv je mnohdy v jím zakoupené rýži i měně než polovina jasmínové rýže. Přimíchání levných druhů rýže do jasmínové rýže se nedá poznat na první pohled. Až po uvaření konzument pozná, že rýže nevoní,  nelepí a je tvrdá – tedy přesný opak jasmínové rýže. Pak následuje obvyklé divení, „V Thajsku rýže chutná lépe, než thajská rýže tady…čím to je?“ Odpověď je prostá, „ tady prodávaná „thajská rýže“ mnohdy není z Thajska a navíc je zde jasmínová rýže velmi často namíchána s dalšími levnými druhy bílé rýže (tak zvaná cargo white rice).

Další trik je: prodejce slibuje bio rýži za skvělou cenu a pak spotřebiteli pošle rýži, která žádné bio certifikáty nemá a ani nebyla pěstována a zpracována ekologicky šetrnými postupy. To je praxe některých internetových obchodů, které spotřebitelům zasílají ručně přebalenou „Bio“ rýži z velkých balení. Bohužel tato rýže má často velmi pochybný původ a její jediná „přednost“ je, že je obvykle levná.

Jak se takovému šlendriánu ze strany obchodníků a dovozců bránit?

Pár rad jak nakoupit kvalitní rýži.

1) Nakupujte pouze rýži v kvalitních originálních obalech, které jsou graficky kvalitně provedené a kvalitní je i obalový materiál. Pak máte jistotu, že rýže byla zabalena v zemi původu (Thajsku, Japonsko) a není možné jí již znehodnotit lokálními zásahy. Levně vypadající obal „thajské jasmínové rýže“ s pouze českými nápisy by měl u nakupujícího spustit výstražný alarm. Velmi pravděpodobně se nejedná o jasmínovou rýži a skoro určitě není ta rýže z Thajska.    

2) Nekupujte si přebalovanou rýži na neprověřených internetových obchodech  i  kdyby byla cena sebe lepší! Budete mít velkou pravděpodobnost, že skutečná kvalita a původ nabízené rýže bude jiný než to, co prodejce slibuje. (Máme s tím sami bohaté zkušenosti) Má to jednoduchý důvod: dovoz již balené 1kg vakuové rýže a velkých balení rýže po 25 kg není cenově na 1 tunu zas tak velký. Takže kvalitní přebalovaná rýže se nedá prodávat výrazně levněji než již originál vakuově zabalená rýže v Thajsku dovezena ve velkoobjemovém kontejneru!

3) Pokud nejíte rýží často, pak si kupujte rýži v maximálně 1Kg baleních, která jste schopni v dohledné době zkonzumovat. Pokud není rýže kvalitní, tak hrozí, že si domácnost zamoříte obtížným hmyzem  tzv. rýžovým broukem (Sitophilus oryzae) a u místně přebalovaných potravin i potravinovými moly. To platí hlavně pro bio rýži, kde se nesmí používat pesticidy na hubení hmyzu po sklizni. Proto také prodáváme velká balení 5 a 10kg jako 5 krát 1kg a 10 krát 1 kg vakuové balení

4) Nejlepší rýže je ve vakuových baleních, vydrží vám perfektní třeba i 10 let, když jí zapomenete někde ve spíži a nemůže se v ní vylíhnout hmyz.

5) I u rýže platí, dostanete to, co jste si zaplatili. Levná rýže bude nekvalitní a mějte se na pozoru před „super cenovými nabídkami“, pokud se nejedná o vám známou značku, která je v nějaké cenové akci. Buďte nároční a chtějte za své peníze tu nejlepší hodnotu a kvalitu!

6) Nakupujte u prověřených prodejců, kteří dbají na kvalitu jimi prodávaných potravin (obchody s bio potravinami, zdravou výživou, zelené lékárny, prověřené on-line shopy atd.) Nejméně kvalitní rýže se bohužel často prodává v obchodech s asijskými potravinami.  Je to možná paradox, ale je to bohužel tak. Další „tragédií“ jsou privátní značky některých řetězců, které zajímá pouze nákupní cena a marže.

7) Pokud chcete zkusit novou značku, tak si rýži vizuálně prohlédněte. Neměla by obsahovat velké množství zlomků, ani zbytky otrub, či zbytků klasů.

8) Pokud si kupujete černou rýži, tak jí vždy zhodnoťte podle země původu. Nejlepší černá rýže je z Thajska. Kvalitní bývá i černá rýže z Itálie, ale to je chuťově úplný druh rýže než asijské odrůdy. Nejméně kvalitní černá rýže na našem trhu pochází z Kambodži a Vietnamu.